icons8-iran-96
FA
icons8-great-britain-96
EN

عدد به دست آمده در محاسبه گر کراتین مورد نیاز روزانه چه کاربردی دارد؟

به عنوان مثال، اگر عدد به دست آمده برای شما ۵ گرم در روز کراتین باشد می‌توانید این پنج گرم را به دو بخش قبل از تمرین (۳ گرم) و پس از تمرین (۲ گرم) تقسیم کنید. البته اگر سابقه تمرینی به نسبت خوبی دارید می‌توانید تمام ۵ گرم را پیش از شروع تمرین مصرف کنید. به علت  آن‌که این روش کاملا متفاوت از روش بارگیری است می‌تواند برای دوره‌های ۴ الی ۶ ماهه استفاده شود. پس از آن باید حدود ۴ الی ۶ هفته مصرف کراتین را قطع کرده تا بار ایجاد شده بر بدن و به خصوص کلیه‌ها تا حد مطلوبی کاهش یابد.

 

کراتین چیست؟

مکمل کراتین یکی از پر طرفدارترین مکمل های غذایی-ورزشی در دنیا است. ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود به طوریکه ۹۵ درصد کراتین بدن در عضلات ذخیره شده و مورد استفاده جهت تامین انرژی قرار می‌گیرد. به همین علت، ورزشکاران مبتدی و حرفه‌ای با استفاده از کراتین سعی بر افزایش توان و عملکرد خود در جلسات تمرینی دارند. البته ما پیش از این به طور کامل کراتین را مورد بررسی قرار داده‌ایم که می‌توانید این نوشته را از لینک زیر مشاهده کنید.

همه چیز درباره مکمل کراتین

لازم به ذکر است که مکمل‌ غذایی کراتین، جزء معدود مکمل‌های غذایی-ورزشی دارای مجوز سازمان غذایی و دارویی آمریکا (FDA) و همچنین کمیته بین‌المللی المپیک است. اما شایعات در رابطه با مصارف و عوارض این مکمل همیشه میان ورزشکاران در حال بازنشر بوده است.

 

تاثیرات مصرف مکمل کراتین

۱-افزایش عملکرد ورزشی

۲-مناسب برای افراد دارای کراتین خون کم

۳-افزایش قدرت عضلات

۴-جلوگیری از تحلیل عضلات بر اثر افزایش سن (Sarcopenia)

۵- افزایش فشار مکانیکی به سلول عضلات

۶-آزاد سازی هورمون‌های آنابولیک و در نتیجه افزایش سنتز (ساخت) پروتئین

۷-کمک به افزایش حجم و چگالی عضلات (هایپرتروفی)

 

عوارض جانبی مصرف مکمل کراتین

۱-افزایش کار کلیه‌ها زمانی که دز ۲۵ گرم در روز به مدت ۱۴ روز مصرف شود

۲-افزایش گرفتگی (کرامپ) عضلات در اثر مصرف دوزهای بالا

۳-مشکلات معده‌ای-روده‌ای بدر اثر مصرف دوزهای بالا در مدت زمان طولانی

 

کراتین را به صورت روزانه مصرف کنیم یا دوره ای (بارگیری)

این سوالی است که پاسخ به آن بستگی به بررسی دقیق شرایط فرد، هدف، نوع تمرین دارد که باید توسط فرد متخصص و مربی انجام شود. می‌توانید از طریق فرم زیر شرایط بدنی و تمرینی خود را برای کارشناسان فیت پرو ارسال کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند.

جهت بررسی شرایط خود توسط مشاورین فیت پرو، مشخصات خود را در فرم زیر برای ما ثبت کنید تا به صورت رایگان وضعیت بدن شما را آنالیز کنیم. این اطلاعات تنها از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد و شماره موبایل تنها برای ارسال پیامک اگاه سازی دریافت ایمیل است و هیچگونه تماسی از فیت پرو با شما گرفته نخواهد شد.