icons8-iran-96
FA
icons8-great-britain-96
EN

چرا مصرف پروتئین اهمیت زیادی دارد؟

سلول‌ها، بافت‌ها، عضلات، استخوان، پوست، مو و ناخن‌ها از پروتئین تشکیل شده‌اند. پس مصرف پروتئین تنها برای حفظ توده عضلانی و رشد آن‌ها اهمیت ندارد بلکه حفظ سلامت بسیاری از ارگان‌های بدن، مستلزم دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی است. پروتئین‌ها مسیرهای سوخت و سازی بدن را پشتیبانی می‌کنند. همچنین، هورمون‌های بدن که عنصری بسیار حیاتی شناخته می‌شوند نیز از طریق پروتئین تنظیم می‌شوند.

پروتئین در دوران کاهش وزن

برخلاف تصور بسیاری از افراد، بدن در دوران کاهش وزن به پروتئین بیشتری نیاز دارد. این نیاز به پروتئین برای مقابله با مصرف پروتئین داخل بدن به علت کسری کالری رژیم روزانه است. به عبارتی دیگر، در صورتی که کالری مصرفی کمتر از کالری مورد نیاز بدن باشد، بدن شروع به استفاده از منابع داخلی بدن مانند گلیکوژن و چربی می‌کند. اما در این میان مصرف پروتئین‌های داخل بدن نیز افزایش می‌یابد که در صورت عدم تامین پروتئین کافی از طریق رژیم غذایی، منجر به عضله سوزی و از بین رفتن بافت ارزشمند عضلات در بدن می‌شود. در نتیجه، مصرف پروتئین اهمیت ویژه‌ای در رژیم کاهش وزن دارد.

همچنین، پروتئین در دوران کاهش وزن موجب افزایش سوخت و ساخت یا متابولیسم می‌شود؛ چرا که ۲۰ درصد از پروتئین مصرفی از طریق رژیم غذایی به صورت گرما از بدن دفع شده و خود توجیه کننده افزایش سوخت و ساز بدن است. باید دقت کرد که رژیم کاهش وزن پس از مدتی موجب کاهش سوخت و ساز می‌شود و مصرف پروتئین کافی می‌تواند از بروز آن تا حد زیادی جلوگیری کند.

پروتئین در دوران افزایش وزن

افزایش وزن میان ورزشکاران به معنای افزایش توده عضلانی است. در اینجا نیز منظور همین است؛ اما پروتئین در رژیم افزایش وزن نیز نقشی اساسی ایفا می‌کند. در تمرین‌هایی که هدف ساخت توده عضلانی است، ریز آسیب‌های به وجود آمده در عضلات پس از هر جلسه تمرین افزایش می‌یابند. این ریز آسیب‌ها که عمدتا با گرفتگی‌های بعد از تمرین (روزهای بعد) شناخته می‌شوند حاصل تخریب پروتئین‌های عضلات است. باید برای بازیابی سلول‌های آسیب دیده عضلات به مصرف پروتئین در رژیم غذایی همراه با کربوهیدرات و چربی‌های لازم دقت نمود. پروتئین در کنار کربوهیدرات به راحتی وارد سلول‌های عضلات شده و شروع به بازسازی و در نتیجه رشد عضلات خواهند کرد.

پیشنهاد می‌کنیم حتما نوشته پروتئین مورد نیاز ورزشکاران را مطالعه کنید.