icons8-iran-96
FA
icons8-great-britain-96
EN

برای محاسبه نسبت دور کمر به لگن نیاز به اندازه‌ها و دورهای بدن دارید. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا برای اندازه‌گیری صحیح سایزهای بدن (دور کمر، باسن، سینه و ...) فایل PDF راهنما را دانلود و سپس اقدام به ثبت اطلاعات در محاسبه‌گر کنید.

نسبت دور کمر به لگن (WHR) چیست؟

نسبت دور کمر به دو ران (Waist to Hip Ratio)، از حاصل تقسیم دور کمر (بخش میانی برای مردان و بخش فوقانی برای زنان) بر دور باسن به دست می‌آید و به عنوان یکی از شاخص‌های مرتبط با وزن و سلامتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  قرارگیری عدد W:H در محدوده زیاد ریسک بروز بیماری‌هایی نظیر سندروم متابولیک، افزایش قند ناشتا، افزایش چربی عروق و افزایش آنزیم‌های کبدی می‌شود. جدول زیر بیانگر محدوده‌های نسبت دور کمر به دور لگن است.

 

محاسبه نسبت دور کمر به دور لگن (WHR)

این نسبت چقدر اعتبار علمی دارد؟

پژوهشهای انجمن دیابت آمریکا نشان می‌دهد که نسبت دور کمر به دور لگن (WHR) حتی از شاخص توده بدنی نیز معتبر‌تر است، چرا که این نسبت می‌تواند به طور نسبتا دقیقی بروز ریسک بیماری‌های قلبی-عروقی و متابولیکی را پیش‌بینی کند. لازم به ذکر است که بررسی دقیق و تخصصی بیماری‌های قلبی-عروقی و متابولیکی تنها بر عهده پزشک متخصص است و می‌توان صرفا با یک اندازه‌گیری ساده دور کمر به دور لگن از تمامی بیماری‌ها مطلع شد و راهکاری درمانی درپیش گرفت.

نکته مهم در اندازه‌گیری WHR

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که می‌توان به آن اشاره کرد، بروز خطا در اندازه‌گیری دور کمر و دور لگن است. با توجه به راهنمای اندازه‌گیری اندام‌های بدن که توسط وب‌سایت فیت‌پرو برای شما آماده شده است، می‌توانید تا حدود بسیار دقیق این کار را انجام دهید.

جهت بررسی شرایط خود توسط مشاورین فیت پرو، مشخصات خود را در فرم زیر برای ما ثبت کنید تا به صورت رایگان وضعیت بدن شما را آنالیز کنیم. این اطلاعات تنها از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد و شماره موبایل تنها برای ارسال پیامک اگاه سازی دریافت ایمیل است و هیچگونه تماسی از فیت پرو با شما گرفته نخواهد شد.