icons8-iran-96
FA
icons8-great-britain-96
EN

چقدر پروتئین در روز مصرف کنیم؟

یک رژیم غذایی سالم، اصولی و هدفمند، مستلزم توجهی دقیق به میزان دریافتی پروتئین، کربوهیدرات و چربی روزانه است. در این ویدئو مشاهده خواهیم کرد که میزان مصرف پروتئین نباید الزاما مقادیر بالایی در روز باشد. مقادیری در حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ گرم پروتئین در روز در برخی افراد ورزشکار (مبتدی یا حرفه‌ای) مصرف می‌شود که می‌تواند صدماتی جبران ناپذیر در پی داشته باشد.

هدف

دریافت پروتئین در رژیم غذایی به چند منظور مورد توجه قرار می‌گیرد. کاهش وزن چربی، افزایش وزن عضلانی و مرحله ثبات وزن. هر یک از این سه مرحله نیاز به مقادیر خاصی از پروتئین هستند.

کاهش وزن

بر خلاف تصور عموم در دوران کاهش وزن تنها توجه افراد باید معطوف کربوهیدرات و چربی دریافتی روزانه باشد. این در حالی است که پروتئین دریافتی روزانه نقشی بسیار اساسی در دوران کاهش وزن ایفا می‌کند. به طور کلی دریافت پروتئین منجر به افزایش سوخت و ساز (متابولیسم) افراد شده و فرد را قادر به کاهش وزن چربی برای مدت طولانی تر می‌کند. همچنین، رژیم‌های کم کالری به طور ناخودآگاه بدن را به سمت سوزاندن (مصرف) پروتئین‌های داخل بدن جهت تامین کسر انرژی سوق می‌دهند و همین امر موجب افزایش تخریب عضله و در اصطلاح افزایش عضله سوزی در دوران کاهش وزن می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم حتما نوشته پروتئین مورد نیاز ورزشکاران را مطالعه کنید.

افزایش وزن عضلانی

شکی در آن نیست که عضلات بدن از واحدهای تشکیل دهنده پروتئین ساخته شده‌اند و این حقیقت اهمیت دریافت پروتئین برای تغذیه عضلات پس از فعالیت ورزشی را دو چندان می‌کند. پس از هر جلسه فعالیت ورزشی، بخشی از بافت‌های عضلانی تخریب می‌شوند که باید با دریافت پروتئین و کربوهیدرات روند ریکاوری و بازیافت را سرعت بخشید. ساخت نیم کیلو گرم عضله در دوران افزایش وزن عضلانی نیازمند دریافت مقادیر مناسب پروتئین در تمامی وعده‌های
یک شبانه روز است.

همچنین می‌توانید با کلیک روی تصویر زیر میزان پروتئین روزانه خود را محاسبه کنید

در مرکز سلامت و فیتنس فیت پرو توجه ویژه‌ای به سلامت رژیم غذایی و همچنین کاربردی بودن آن می‌شود. مربیان این مجموعه با استفاده از جدیدترین داشن علوم تغذیه و ورزش اقدام به طراحی حرفه‌ای رژیم‌های غذایی برای افراد عادی و گیاه‌خوار می‌کنند. جهت اطلاع از خدمات مجموعه فیت پرو اینجا کلیک کنید.

کانال فیت پرو در آپارات

تدوین: فیت پرو

این ویدئو را به اشتراک بگذارید